چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ یکی از اتفاقاتی است که در زمان وقوع به شدت شما را ناراحت می کند. شاید با خود فکر کنید که پرینتر شما با مشکل جدی روبرو شده است و دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید اما این گونه نیست. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون دلایل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ و مرتفع کردن آن مطالبی را با شما عزیزان در میان بگذاریم. به شما توصیه می کنیم پیش از به وجود آمدن این مشکل با ما همراه شوید تا در صورت بروز این مشکل بتوانید سریع تر به کار خود ادامه دهید. داشتن تخصص برای استفاده از یک پرینتر خانگی یا یک پرینتر حرفه ای مانع از صرف هزینه های گزاف برای سرویس پرینتر برای شما می شود.

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

بدون شک همه شما در زمان چاپ کردن یک متن نوشته بارها مشاهده کرده اید که خطوطی به صورت عمودی یا افقی بر روی متن ظاهر می شود. این خطوط از یک سو سبب می شود جلوه بصری کار خوب نشود و از سوی دیگر مانع از خواندن صحیح و دقیق متن می شود. این خطوط اضافه می تواند به دلیل جوهرهای اضافه روی کارتریج باشد که بر روی سطح کاغذ پخش می شود. این مشکل یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که تا زمان رفع آن نمی توانید از چاپ گر استفاده کنید.

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ چگونه است؟

دلایل بسیار زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد که برخی از آن ها بدون نیاز به متخصص توسط خود شما قابل رفع شدن است. شکل این خطوط بسته به مشکل پیش آمده متفاوت است.

 • ممکن است خطوط در دو طرف صفحه شبیه یک کادر به نمایش در آمده باشد.
 • در برخی مواقع چاپ نشدن بخشی از متن و جمع شدن جوهر در یک بخش از کاغذ آن را به تصویر می کشد.
 • لکه های روی صفحه به صورت نقطه ای پر رنگ و کم رنگ سبب ناخوانی متن می شود.

رفع خطوط سیاه در هر دو طرف صفحه

کاغذها در پرینتر به کمک یک غلتک و توسط یک تسمه منتقل می شود. زمانی که کاغذ می خواهد از روی این غلتک عبور کند اگر کثیف باشد خط های را روی صفحه به تصویر می کشد. این موضوع زمانی رخ می دهد که خطوط بین دو طرف کاغذ مشاهده می شود. اگر گرد و خاک روی تسمه باشد خطوط در قسمت پایین صفحه نمایش داده می شود.

 • ذرات داخل پرینتر را با جارو برقی تمیز کنید.
 • با یک پارچه آغشته به الکل ایزوپروپیل به آرامی غلتک ها را تمیز کنید.
 • در صورتی که قادر نیستید مشکل را حل کنید حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 
در صورتی که مشکل شما مرتفع نشد نیاز است غلتک ها را تعویض کنید. دقت کنید در زمان تمیز کردن غلتک حتما از دستکش استفاده کنید زیرا رد دست شما روی آن باقی می ماند و در زمان چاپ شدن نمایش داده می شود.     

چاپ نشدن بخشی از متن

چند دلیل برای چاپ نشدن متن روی صفحه وجود دارد. اگر کارتریج تونر اضافه دارید به شما توصیه می کنیم برای رفع این مشکل حتما آن را تعویض کنید. یونیت درام را تعویض کنید که این کار در بیشتر مواقع مشکل شما را حل می کند. یونیت فیوز را تعویض کنید تا چاپ شدن نقطه ای یا چاپ نشدن بخشی از متن برای شما مرتفع شود. هرگز به سیلندر فلزی سبز رنگ یا همان یونیت درام دست نزنید زیرا سبب می شود پرینتر شما آسیب ببیند.

 • چاپ نشدن بخشی از متن
 • تعویض قطعات
 • عدم تمیز کردن قطعات مربوط به این مشکل

 
متاسفانه این قطعات قابل تعویض نیستند و در صورت بروز این مشکل حتما باید آن ها را تعویض کنید.     

بروز لکه های روی صفحه

اگر لکه های روی صفحه مشاهده می شود نشان دهنده برخی از آسیب ها به درام و غلتک ها است. اتفاقی که سبب این اتفاق می شود افتادن اثر انگشت یا لکه خاک بر روی تونر است که به هنگام عبور از فیوزر به صورت لکه روی کاغذ نمایش داده می شود. اگر علامت ها هر بار بر روی یک بخش از صفحه نمایش داده می شود احتمالا مشکل مربوط به درام است.

 • تونر درام را تعویض کنید
 • از دستکش استفاده کنید
 • غلتک را تمیز کنید.

 
به شما توصیه می کنیم در قدم اول غلتک را تمیز کنید اگر کارتریج تونر شما تعویض شود یا یونیت دارم و یونیت فیوزر شما جایگزین بهتری پیدا کند مشکل شما به سادگی خل می شود.     


نکاتی رفع مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

برای اینکه از شر خط های روی متن در امان باشید نیاز است به نکات ارائه شده دقت کنید.

 • برای تمیز کردن دستگاه پرینتر خود نیاز است از یک دستمال بدون پرز استفاده کنید. به هیچ عنوان از مواد شوینده، الکل، استون، آمونیاک و بنزین استفاده نکنید.
 • اگر کاغذی که استفاده می کنید مرغوب نباشد جوهر به خوبی روی آن پخش نمی شود و سبب ایجاد خطوطی روی کاغذ می شود.
 • مسدود شدن هد پرینتر های جوهر افشان دلیل دیگری است که سبب بروز این مشکل می شود. برای رفع این مشکل نیاز است از نمایندگی بخواهید مشکل شما را رفع کند.

کلام آخر پیرامون چاپ خطوط سیاه روی کاغذ

یکی دیگر از مشکلاتی با چاپ شدن خطوط سیاه نمایش داده می شود چاپ شدن کمر رنگ بخشی از متن است. این مسئله قدری کم رنگ تر مشاهده می شود از همین رو خیلی به آن توجه نشده است. برای این منظور هم به شما توصیه می کنیم درام؛ هد چاپ، کارتریج، کارتریج جوهر و تونر را بررسی کنید. استفاده از کارتریج ایرانی با گارانتی می تواند تعداد پرینت های بیشتر برای شما داشته باشد. مهری اگر به صورت پلمپ شده به این قطعاً چسبیده شده است می توانید آن را جدا کنید و به خوبی آن را تمیز کنید. امید است مطالب ارائه شده در راستای چاپ خطوط سیاه روی کاغذ مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و شما نیز از این پس بدون نیاز به یک متخصص مشکلات خود را حل کنید.

خرید کارتریج لیزری

جی اند بی کارتریج ایرانی با برندهای مختلف از قبیل HP، Canon، Brother و Samsung را ارائه می دهد. جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

خرید پرینتر لیزری

چاپگر ایرانی جی اند بی اولین پرینتر با پشتیبانی برند ایرانی در دو نوع تک کاره و سه کاره است. جهت مشاهده پرینترها کلیک کنید.