علت پایین آمدن بازدهی کارتریج

چرا بعد از مدتی بازدهی کارتریج کم میشود ؟

پایین آمدن بازدهی کارتریج فاکتور بسیار مهمی است که در زمان خرید باید به آن توجه شود. عموماً افراد برای مصارف خانگی به این مهم خیلی توجه نمی کنند و بیشتر به دنبال یک چاپگر هستند که کارهای روزمره آن ها را دنبال کند. اگر بازدهی کارتریج پرینتر شما خوب نباشد خیلی زود کار شما با دستگاه متوقف می شود و هزینه های بالایی به شما تحمیل می شود. با وجود این همه مزیت بدون تردید نیاز است دلایل پایین آمدن کیفیت و کارایی این محصول را به دقت بررسی کنیم تا با بروز این مشکل سیستم شما عمر کوتاهی نداشته باشد.

دلایل پایین آمدن بازدهی کارتریج

در برخی مواقع ممکن است حتی با انتخاب و بررسی دقیق در زمان خرید چاپگر بازهم کارتریج شما از کیفیت پایینی برخوردار باشد و این موارد به صورت پارامترهای فوق خود را نشان دهد.

 

see cartridge

 

ادعاهای شرکت های سازنده با پوشش بیش از 5٪

در برخی مواقع ممکن است شرکت های سازنده بر خلاف آن چیزی که ادعا می کنند کارتریج های غیر استانداردی را به فروش برسانند. در زمان فروش عموماً این عبارت عنوان می شود که صفحات با پوشش 5% صفحه چاپ می شوند. این امر در حالی است که این میزان چاپ توسط دستگاه چاپگر شما انجام نمی شود و این امر مصرف کنندگان را نا امید می کند. این شعار یک استاندارد است که برای تمامی تولیدکنندگان پرینتر تعین شده تا بازدهی کارتریج ها را بیان کند.

انجام چاپ دو طرفه

زمانی که قرار است چاپ به صورت دو طرفه انجام شود کارتریج شما مدت زمان بیشتری را باید فعالیت کند. آنچه بیشتر مردم از آن نمی دانند مصرف تونر برای چاپ دو طرف کاغذ است. صاحبان پرینتر بیشتر تمایل به شمارش تعداد صفحاتی دارند که از روی بسته های کاغذ برداشته می شود. برآورد از تعداد واقعی کاغذ چاپ شده این گونه انجام می شود. زمانی که بین چاپ کاغذ فاصله می افتاد تا به سمت عقب برگردد برای چاپ پشت کاغذ فرآیند چاپ هنوز متوقف نشده است.

بیکاری پرینتر

استفاده منظم از هر پرینتر به شرایط مطلوب آن منتهی می شود. عملکرد کارتریج تونر بر اساس شرایط مطلوب و استفاده منظم برآورد می شود. زمانی که پرینتر شما خاموش است و استفاده نمی شود ذرات تونر ممکن است با هم مخلوط شوند و یا سفت شوند و این امر مانع از استفاده بهینه دستگاه می شود. زمانی که شما دستگاه را خاموش و روشن می کنید و از آن استفاده می کنید تعداد صفحاتی که توسط کارتریج چاپ می شود بر آورد نمی شود؛ زیرا سایز اجزای میکانیکی نیاز به فعالیت دارند که با توقف کار دستگاه به اندازه کافی استفاده نمی شوند و عمر مفید آن ها کاهش پیدا می کند.

کامپوزیت سیاه چاپ کرده ‎اید

 زمانی که از پرینتر برای چاپ کردن اسناد سیاه و سفید استفاده می کنید شاید بر این باور باشید که کارتریج های رنگی استفاده نمی شود. این امر در حالی است که فن آوری های مدرن به گونه ای است که حتی در زمان چاپ سیاه و سفید متن شما درخشان تر می شود. این حالت را کامپوزیت سیاه می نامند که سبب درخشان تر شدن اسناد چاپی شما می شود.

 

B&W-2

 

عدم اتمام کارایی تونر بدون اتمام کار کارتریج

عملکرد کارتریج تونر تخمینی بر اساس شرایط بهینه است. برخی از قطعات داخل کارتریج ها مثل تیغه‎ها‎ی تمیز کننده (بلید)، فوتوکونداکتورها (مگنت) و دولوپرها ممکن است حتی زمانی که تونر به اتمام برسد از بین برود. در برخی مواقع رسان های باریکی چاپ می شود که این قبیل کارهای سبب فرسودگی دارم می شود به طوری که تونر در کارتریج موجود است اما توانایی چاپ ندارند.

چاپ نامنظم

 در بسیاری مواقع نمی توان میزان کارتریج تونرها را برآورد کرد. بدون ترید همه شما با چاپ نامنظم روبرو بوده اید. این سبک از چاپ به این صورت است که شما زمانی که برگه را از قسمت خروجی آن خارج می کنید همچنان صداهای از دستگاه شنیده می شود که گویی روند چاپ در حال ادامه پیدا کردن است. استهلاک و میزان فرسایش دستگاه با چاپ نامنظم رخ می دهد.

رطوبت بالا

ترکیبی از نیروهای میکانیکی و شیمیایی در پایان چاپ رخ می دهد. دو فرآیند شیمیایی و مکانیکی نیاز به شرایط مناسب دارد با این حال سیستم با سبک طراحی خاص خود فعالیت می کند که سرعت چاپ دستگاه را تحت تأثیر قرار ندهد. اگر پرینتر شما در محیطی باشد که رطوبت در آن مکان زیاد است ممکن است عملکرد کارتریج را تخمین نزده باشد. رطوبت بالا پارامتری است که می تواند کارها را تحت تأثیر قرار دهد.

کلام آخر پیرامون پایین آمدن بازدهی کارتریج

 همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید پایین آمدن بازدهی کارتریج ممکن است با شکل های بسیار متفاوتی به تصویر کشیده شود. در بسیاری از مواقع عدم استفاده از تمامی قطعات، نوع چاپ، رطوبت و یا سایر پارامترها سبب می شود بازدهی کارتریج شما کم شود. امید است مطالب ارائه شده در این راه مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد اگر راهنمایی های سازنده تری را مد نظر دارید می توانید در بخش نظر سنجی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
 

خرید کارتریج لیزری

جی اند بی کارتریج ایرانی با برندهای مختلف از قبیل HP، Canon، Brother و Samsung را ارائه می دهد. جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

خرید پرینتر لیزری

چاپگر ایرانی جی اند بی اولین پرینتر با پشتیبانی برند ایرانی در دو نوع تک کاره و سه کاره است. جهت مشاهده پرینترها کلیک کنید.