10 مشکل رایج در پرینترها و راه حل رفع آن

  • خانه
  • بلاگ
  • 10 مشکل رایج در پرینترها و راه حل رفع آن

در این مقاله به برخی از مشکلاتی که برای بیشتر پرینترها اتفاق می افتد بررسی میکنیم. برخی از مشکلات پرینترها که ممکن است برای شما اتفاق بیافتد:

  • پرینتر کاغذ نمی کشد؟
  • کاغذ در پرینتر گیر میکند؟
  • مشکل در کیفیت چاپ دارید؟
  • چاپ بسیار کمرنگ است؟
  • روی صفجه چاپ شده خط افتاده است؟
  • پرینتر کلا چاپ نمیکند؟
  • بر روی کاغذ چاپ شده، هاله سیاه رنگ افتاده است؟

مشکلاتی که نامبرده شد برخی از مشکلات همه پرینتر ها است و میتوان گفت مشکلات پرینترها تقریبا بین هم مشترک است اما شاید رفع مشکل پرینتر در برندهای مختلف، با هم فرق داشته باشد. به همین منظور ما قصد داریم به بررسی رفع مشکلات پرینترها بپردازیم. در این مقاله با ما باشید.

 
صنعت پرینت هم مانند سایر صنایع با سرعت بالا در حال پیشرفت است و پرینتر G&B نیز از این قاعده مستثنا نیست. همواره یکی از مواردی موجب نا رضایتی کاربران می شود مشکلات ناخواسته است که در پرینترهای آنها بوجود می آید. شرکت جی اند بی نیز مانند سایر برندهای معروف سعی میکند تا مشکلات پرینترها را به خداقل برساند اما مشکل در پرینتر یک امر عادی ست و بهتر این است تا شناخت مناسب نسبت به پرینترها بدست آوریم تا مشکلات جزیی را خودمان حل کنیم و در سایر موراد بتوانیم از متخصصان این زمینه کمک بگیریم.
برخی از مشکلاتی که در هنگام چاپ بوجود می آید شاید ساده باشد و با تنظیمات و یا کارهای غیر تخصصی کوچک رفع شود اما اگر به طور کلی شناخت خوبی نسبت به دستگاه چاپگر بدست آوریم می توانیم با اقدام به موقع جهت تعمیر چاپگرمان، از ایجاد خسارت بیشتر جلوگیری کنیم.
این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که با رفع چند مشکل ساده نمیتوان به یک تعمیرکار پرینتر تبدیل شد و چنانچه تعداد مشکلات ساده پرینتر شما بیشتر از حد نرمال شد حتما از یک تعمیر کار متخصص پرینتر استفاده کنید تا مشکلات پرینتر شما بیشتر نشود.

هر چند اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شده است در جهت رفع مشکلات اولیه و راه اندازی سریع پرینترها می باشد اما همین موضوع میتواند کمک بسیار زیادی به متخصصین و تکنسین های شبکه و آی تی در سازمان ها و شرکت ها مختلف کند که زمان و هزینه بسیاری را برای آنها صرفه جویی خواهد کرد و همچنین برای همه کاربران خانگی نیز مفید و کارآمد می باشد.

 

مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

Error : Paper jam Error

مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر تقریبا در بین همه پرینترها مشترک است و اگر شما هم پرینتر دارید دیر یا زود با این مشکل مواجه خواهید شد. این مشکل دلایل مختلفی دارد که موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر می شود. و شما می توانید با آگاهی لازم در این زمینه مشکل بوجد آمده را رفع نمایید.


 
انتخاب بهترین کاغذ برای استفاده در پرینتر

زمانیکه دستور چاپ ارسال می شود پرینتر شروع به کار کرده و سعی میکند پس از لوود کردن اطلاعات، شروع به کشیدن کاغذ به درون پرینتر کند. در این میان تعداد چرخ دنده و غلطک این روند را انجام خواهند داد و طبیعی است هر گونه اختلال در مسیر کار آنها می تواند موجب گیر کردن کاغذ در درون دستگاه چاپگر شود البته این در صورتیست که از کاغذ استاندارد استفاده کرده باشیم وگرنه استفاده از کاغذ غیر استاندارد خود، یکی از دلایل گیر کردن کاغذ درون دستگاه پرینتر می باشد.
در هنگام گیر کردن کاغذ در پرینتر، دستگاه خطایی با عنوان Paper Jam صادر میکند تا ما متوجه شویم که چه مشکلی بوجود آمده است.

 

 چگونه مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر را رفع نماییم؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حتما از کاغذ استاندارد استفاده کنیم. البته در پرینترهای لیزری این مورد شاید کمتر به چشم بخورد اما در پرینترهای جوهر افشان، زمانیکه کاغذ غیر استاندارد استفاده میشود به دلیل عدم تطابق جنس غلطک و کاغذ مورد استفاده، گاهی مشاهده میشود که پرینتر قادر به کشیدن کاغذ نیست و یا کاغذ در بین راه گیر میکند.
پس حتما از کاغذهای استاندارد و مرغوب استفاده کنید تا علاوه بر عدم مواجه شدن با گیر کردن کاغذ، به طولانی تر شدن عمر قطعات پرینتر کمک کرده باشید.

کاغذهای مرغوب ، پرز کمتری بر روی سطح خود دارند و بافت آنها یکنواخت است که همین موضوع باعث طولانی تر شدن عمر سایر قطعات نیز خواهد شد.


با وجود رعایت مورد ذکر شده در بالا ما به شما پیشنهاد میکنید که هر چند وقت یک بار پرینتر خود را توسط متخصصین پرینتر، سرویس کنید تا از بروز مشکلات جدی خودداری کرده باشید. هر چند شاید هزینه اندکی برای شما داشته باشد اما سرویس به موقع پرینتر، موجب می شود علاوه بر جلوگیری از بروز مشکلات جدی، در وسط کار شما دیگر با مشکل مواجه نخواهید شد و کار پرینت شما نیمه تمام نخواهد ماند و این کار شاید موجب صرفه جویی وقت و انرژی شما شود.


کاغذ باید حتما به شکل صحیح در مخزن ورودی قرار گرفته باشد تا به صورت کج و اریب وارد دستگاه چاپ نشود. ضامن های نگهدارنده کاغذ که بر روی مخزن وجود دارد، حالت تنظیم شوندگی دارد و با توجه به سایز کاغذ قابل تنظیم می باشد پس دقت داشته باشید که حتما ضامن نگهدارنده کاغذ با توجه به سایز کاغذی که استفاده می کنید تنظیم شده باشد.


حتما از کاغذهای صاف استفاده کنید و هرگز از کاغذهایی که سوزن منگنه چسب یا هر گونه شی خارجی به آن چسبیده باشه استفاده نکنید و همچنین از قرار دادن کاغذهای مچاله شده در پرینتر هم حتما خودداری کنید چون علاوه بر گیر کردن کاغذ می تواند به بسیاری از قطعات پرینتر آسیب وارد نماید.
برخی اوقات پرینتر ، به صورت همزمان چند کاغذ را به درون پرینتر می کشد در این مواقع به نظر می رسید که پرینتر دچار خرابی شده است و باید آنرا به یک متخصص تعمیر پرینتر نشان دهید تا با تشخیص درست اقدام به تعمیر و رفع مشکل پرینتر نماید.

با پیشرفت تکنولوژی پرینتر، روند چاپ مرحله به مرحله با سنسورهای مختلف توسط پرینتر رصد شده و در صورت بروز هر گونه مشکل با اعلان پیام همان مشکل به کاربر کمک میکند تا بفهمد دقیقا چه مشکلی پیش آمده است. در هنگام بروز مشکل گیر کردن کاغذبا ارور، نشان می دهد که کاغذ در کجای پرینتر گیر کرده است.

یکی دیگر از دلایل مهم گیر کردن کاغذ درون پرینتر، مشکل در قسمت غلطکها و یا پد کاغذ کش پرینتر می باشد که در این مواقع حتما باید توسط متخصصین تعمیر پرینتر چک شده و قطعات خراب تعویض گردد و پس از تعمیر، پرینتر مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

 نکته: در هنگام بروز مشکل گیر کردن کاغذ چانچه چند بار به صورت متوالی اتفاق افتاد حتما اقدام به رفع مشکل نمایید. جهت رفع این مشکل حتما از متخصص با تجربه در این زمینه استفاده کنید تا از وارد شدن مشکلات جدی تر به دستگاه چاپگرتان جلوگیری شود.

 

 ناخوانا بودن صفحه چاپ شده ( تار بودن)

Printed Pages are Fade
یکی از مشکلات متداول در پرینترها چاپ به صورت ناخوانا و یا در اصلاح تار بودن است. به این صورت که تمام صفحه تا قسمتی از صفحه به صورت تار و ناخوانا چاپ می شود. در این مواقع در صورتی که اطلاعات کافی در این باره داشته باشید می توانید با اقدام به موقع و هوشمندانه نسبت به رفع اولیه مشکل بوجود آمده باعث جلوگیری از ایجاد خسارت های بیشتر در دستگاه پرینترتان شوید. 
 با رفع اولیه مشکل هم میتوانید کیفیت چاپ مناسبی داشته باشید اما بهتر است دستگاه پرینترتان توسط متخصص تعمیر پرینتر یک بار سرویس شود.


چک کردن وضعیت کارتریج

اولین چیزی که در هنگام بروز مشکل ناخوانا بودن چاپ باید چک شود وضعیت کارتریج پرینتر است. 
معمولا زمانیه که تونر کارتریج در حال تمام شدن است صفحه های چاپ شده به صورت کمرنگ و ناخوانا و یا کمرنگ / پرنگ ( چاپ غیر یکنواخت) چاپ می شوند در واقع پودر و یا همان تونر ه دلیل اینکه کم شده است به مقدار کافی بر روی درام قرار نمیگیرد و چاپ به صورت کمرنگ، تار، ناخوانا و با کیفیت پایین صورت میگیرد.
در این مواقع اگر نیاز ضروری به چاپ چند صفحه دارید میتوانید به صورت موقتی به شگل ساده این مشکل را رفع کنید. به این صورت که کارتریح را از پرینتر بیرون می آورید و کمی آن را تکان میدهید تا تونری که داخل کارتریج است جابجا شود پس از تکان دادن کارتریج میتوانید آنرا سر جای خودش در پرینتر قرار دهید و مجددا اقدام به چاپ کنید با این روش میتوانید تعدادی برگ دیگر چاپ کنید و مشکلتان را به صورت موقتی حل نمایید و سپس کارتریج را جهت شارژ تونر به مرکز تعمیر پرینتر ببرید تا کارتریج شما را شارژ نمایند.
 


چرا برخی از پرینت ها کمرنگ میشود؟

 یکی از قابلیت های که پرینترهای hp‌ دارد قابلیت چاپ اقتصادی Economode می باشد. در این حالت می توانید تنظیمات پرینتر را بر روی حالت اقتصادی قرار دهید  تا از تونر کمتری برای چاپ استفاده شود.
 بدیهی ست در این مورد چاپ به صورت کمی کمرنگتر انجام خواهد شد. پس در هنگامی که چاپگر شما کمرنگ چاپ میکند باید تنظیمات پرینتر را چک کنید تا مطمئن شوید قبلا تنظیمات پرینتر بر روی چاپ اقتصادی نبوده است و چنانچه تنظیمات بر روی چاپ اقتصادی بود ، از این حالت خارج کنید و مجددا اقدام به چاپ کنید.
 اگر کیفیت چاپ پایین است بهتر است حالت پرینت را از Economode خارج کرده و آن را بر روی حالت Higher Quality  قرار دهید.

 

 چاپ سایه دار و با چاپ به صورت تکرار شده

Ghosting
شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که صفجه چاپ شده به صورت سایه دار چاپ شده است گویی مطالب چند بار روی هم چاپ شده است.


چرا پرینت ها به صورت سایه دار و یا تکراری بر روی هم می شوند؟

دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد.
یکی از دلایل این موضوع می تواند بروز مشکل در قسمت پاور و یا های ولتاژ (High Voltage) باشد در این مواقع پاور به درستی عمل نمیکند و پودر منتقل شده به درام به صورت کامل بر روی کاغذ قرار نمیگیرد و با چرخش مجددا درام یک کپی کمرنگ از تونر به جای مانده بر روی درام ، بر روی کاغذ قرار میگیرد.
دلیل دیگری که میتواند باعث بروز این مشکل شود میتواند استفاده از کارتریج های نا مرغوب باشد
کارتریج های نا مرغوب به دلیل کیفیت پایینی که دارن شاید ارزانتر از کارتریج های اصلی باشند اما به دلیل خرابی قطعات داخلی آنها در نهایت هزینه بیشتری نسبت به کارتریج اصلی برای ما در بر خواهند داشت. 

 

نکته: کارتریج ها دارای عمر مشخص و تعداد پرینت مشخصی هستند که در مواردی که از کارتریج های غیر اصلی استفاده می شود تعداد پرینت ها به مقدار قابل توجهی کمتر از کارتریج اصلی می باشد.

دلیل دیگر چاپ به صورت سایه یا تکرار میتواند از عدم کارکرد صحیح فیوز و خراب شدن قطعات آن باشد.


 چرامطالب چاپ شده بر روی کاغذ پاک میشوند؟

Toner does not stay on the paper

برخی اوقات بعد از چاپ یک برگه وقتی دستتان را بر روی صفحه چاپ شده می کشید می توانید به راحتی آن را پاک کنید.
در این مواقع باید بدانیم مشکل از فیوزر دستگاه پرینتر می باشد و باید آن را تعویض و یا تعمیر نماییم. مشکل پاک شدن صفحه چاپ شده در واقع به این دلیل است که هات رل خوبی عمل نمیکند و تونری که بر روی کاغذ قرار داده شده است باید در حالت فشار حرارت غیر مستقیم ببینید تا به کاغذ بچسبد و زمانیکه که این عمل به خوبی اتفاق نمی افتد تونری که توسط درام بر روی کاغذ قرار داده شده به کاغذ نمیچسبد و پس از بیرون آمدن کاغذ از پرینتر با یک دست کشیدن ساده مطالب پاک میشود.
مسئله دیگری که میتواند باعث بروز همچین مشکلی شود ، میتواند از تونر غیر استاندارد و نامرغوب باشد. و همچنین در صورتی که تونر درون کارتریح به دلیل استفاده نکردن فاسد شده باشد می تواند باعث بروز همچین مشکلی شود. 

برخی از افراد سودجو با ارائه قیمت های ارزانتر در شارژ پرینتر ادعای قدرت بالا در رقابت میکنند اما در واقع آنها از تونرهای بی کیفیت ارزان برای شارژ کارتریج استفاده میکنند و در واقع از اعتماد مشتری سوئ استفاده میکنند پس بهتر است برای شارژ کارتریج پرینترنتان به مراکزی که داریا سابقه و تجربه هستند مراجعه نمایید.

 
پیام خطای 50/4 چیست؟ 

50.4 error message


در پرینترهای نسل جدید خطای شماره 50.4 نشان دهنده وجود مشکل در قسمت برق ورودی و ایرادهای مربوط به آن می باشد.

نکته: اگر از هرگونه کابل واسط (به جز کابل برق پرینتر) جهت برق رسانی به پرینتر استفاده میکنید در اولین مرحله این کابل را حذف نموده و پرینتر را مستقیما به پریز برق بزنید سپس چک کنید ببینید مشکل رفع شده است یا نه.


پرینترتان را مستقیما به UPS  ( دستگاه برق اضطراری ) متصل نکنید چرا که پرینتر در زمان انجام پرینتر برق بیشتری مصرف میکند و این امر میتواند باعث آسیب دیدن UPS شود  و موجب بروز خطای شماره 50.4 گردد پس برای جلوگیری از خرابی UPS از اتصال پرینتر به UPS خودداری کنید.

اگر پرینتر را مستقیما به پریز متصل کردید و همچنان ارور 50.4 برطرف نشد حتما در اولین فرصت پرینرتان را به یک متخصص تعمیر پرینتر نشان دهید تا مشکل بوجود آمده را بررسی و برطرف کند 

 

درایور پرینتر بر روی سیستم نصب نیست

Can't find a driver for printer
همواره سیستم عامل جدیدی برای کامپیوترها ارائه می شود و شرکت HP  نیز درایور متناسب با آن سیستم عامل را ارائه میکند که باید حتما درایور مخص سیستم عاملی که از آن استفاده میکنیم را نصب نماییم. 
گاهی اتفاق می افتد که با آپدیت سیستم عامل، درایور قبلی غیر قابل استفاده می شود که باید آپدیت درایور پرینتر را از سایت شرکت ارائه دهنده دریافت نماییم و بر روی سیستم عامل کامپیوترمان نصب کنیم.


 چرا درایور پرینتر نصب نمیشود؟

بسیاری از پرینترهای hp توسط سیستم عامل ویندوز به سادگی شناخته شده و به دلیل توافقات بین شرکت اچ پی و مایکروسافت حتی بدون نیاز به نصب درایور توسط ویندوز به صورت پیش فرض قابل استفاده خواهند بود اما برخی از پرینترهای HP به دلایل مختلف از جمله چندکاره بودن و ... از طرف سیستم عامل ویندوز قابل شناسایی نیست و باید درایور آن نصب شود برای این منظور بهتر است با مراجعه به وب سایت شرکت HP‌ درایور مخصوص دستگاهتان را دانلود و بر روی سیستم عاملتان نصب نمایید.
 
  

پرینتر از ورودی انتخاب شده ، پرینت نمی گیرد

Printer is not printing from the expected paper tray
چنانچه این مشکل برای شما هم بوجود آمده پرینتر فقط از یک ورودی بخصوص کاغذ می کشد و مشکل در کشیدن کاغذ وجود دارد حتما مطالب زیر را مطالعه کنید کنید تا علاوه به عدم پرداخت هزینه های مربوط به نیرو متخصص در سریع ترین زمان خطای پیشرو را برطرف کنید
 

بعد از پرینت باید دکمه روی پرینتر را زد

مشکل عدم چاپ از یک ورودی بخصوص در حقیقت یا به مشکلات مربوط به کامپیوتر بر می گردد و یا به خطاهای پرینتر بنابر این بهتر است تا در کامپیوتر خود و از طریق نرم افزاری که قصد ارسال دستور پرینت برای چاپگر اچ پی را دارد جستجو کرده و بررسی کنید که آیا ورودی کاغذ را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده است یا نه!
و یا روی پرینتر در بخش تنظیمات ورودی های کاغذ اندازه کاغذ صحیح را برای آن مخزن مورد نظر انتخاب کنید همچنین لازم است مطمئن شوید که در سینی های پرینتر به اندازه کافی کاغذ وجود داشته باشد.

 
پرینتر کاغذ نمی کشد و یا چند کاغذ را با هم به درون پرینتر می کشد.

picks up all the paper from the manual feed or Miss pickup


غلطک های کاغذ کش و پدهای جدا کننده کاغذ، وظیفه کشیدن کاغذ به درون پرینتر را بر عهده دارند و نیز نمی گذارند تا چند کاغذ با هم وارد پرینتر شود. زمانیکه که با این مشکل مواجه می شود که چند کاغذ به صورت همزمان وارد پرینتر می شود یا دستگاه قادر به کشیدن کاغذ نیست احتمالا غلطک ها و یا پدها دچار مشکل شده اند هرچند می توان با سرویس و شستشوی آنها تا حدودی مشکل را برطرف کرد اما ما به شما پیشنهاد میکنم  قطعه ای دچار مشکل شده است را تعویض کنید چرا که حتی در صورت سرویس، در آینده ای نزدیک دوباره با این مشکل مواجه خواهید شد پس پرینتر را به نزد یک متخصص تعمیر پرینتر ببرید تا قطعه معیوب را برای شما تعویض نماید.

 

 پیام خطای شماره 79 در پرینتر HP‌ به چه معناست؟

79 Error hp Printer

خطای شماره 79 یا service error نشان دهنده بروز مشکل در ارتباط بین کامپیوتر و پرینتر است و مربوط به شبکه و سرویس های مربوط به پرینتر نیز می باشد.

 

روش برطرف کردن خطای شماره ۷۹ 

ابتدا از منوی استارت وارد بخش کنترل پنل شده و قسمت پرینتر ها بررسی کنید که آیا برای پرینتر مورد نظر دستور پرینت متوقف شده است یا خیر
همچنین بروز مشکل در قطعات داخلی پرینتر مثل RAM یا درگاه ارتباطی USb و Ethernet نیز می‌تواند موجب نمایش خطای شماره ۷۹ برای پرینتر اچ پی شود پس آنها را هم چک کنید.
چنانچه موفق به رفع این خطا نشدید پرینترتان را نزد یکی از مراکز معتبر تعمیر پرینتر Hp ببرید تا با بررسی دقیق اقدام به رفع مشکل بوجود آمده کنند.

مشکل چاپ روی پاکت نامه و یا کاغذ ضخیم

Trouble printing onto envelopes
یکی از کارهای اشتباه و غلطی ک توسط برخی کاربران انجام می شود و موجب بروز مشکلات متعدد در پرینتر می شود اقدام برای چاپ بر روی پاکت نامه و یا هر گونه کاغذ ضخیم می باشد.
ضخامت کاغذی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود برای پرینتر تعریف شده است و چنانچه کاغذ ضخیمتری نسبت به کاغذی که برای پرینتر تعریف شده است در دستگاه قرار گیرد می تواند باعث خرابی در قطعات مختلف پرینتر شود علاوه بر این پاکت نامه ها دارای چسبی در حاشیه های خود هستند. پرینترهای لیزری از حرارت در فرایند چاپ استفاده میکنند و زمانیکه پاکت نامه در پرینتر برای چاپ قرار داده شده است در هنگام عبور از پرینتر حرارت دیده و چسب آن نیز حرارت می بینید و احتمالا دارد خسارت جدی به قطعات مختلف پرینتر از جمله درام وارد نماید.
برای همین منظور ما پیشنهاد میکنیم از چاپ چوهر افشان برای چاپ بر روی پاکت نامه ها استفاده شود. زیرا پرینترهای جوهر افشان علاوه بر اینکه از حرارت برای چاپ استفاده نمیکنند توانایی چاپ بر روی کاغذهای ضخیمتر نسبت به پرینت های لیزری را نیز دارند. 

توجه داشته باشید که همچنان پرینترهای اچ پی یکی از پرطرفدار ترین و کارآمد ترین محصولات ای در زمینه ماشین های اداری بوده و همواره دقت و کیفیت چاپ قابل توجهی را دارند.

 


مطالبی که در بالا گفته شد یک سری آموزش های اولیه می باشد تا در هنگام بروز مشکلات ساده بتوانید پرینترتان را به صورت موقتی رفع عیب نموده و استفاده نمایید. اما در صورتی که موفق رفع عیب پرینترتان نشدید از راه های تجربی برای رفع مشکل استفاده نکنید و حتما پرینتر را نزد یکی از مراکز معتبر تعمیر پرینتر ببرید تا متحمل خسارت بیشتر نشوید.
 

پرسش و پاسخ

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.