چرا شارژ کارتریج پرینتر دردسر ساز است؟

  • خانه
  • بلاگ
  • چرا شارژ کارتریج پرینتر دردسر ساز است؟

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

معایب شارژ کارتریج پرینتر

کارتریج به قطعه ای گفته می شود که به کمک آن فرآیند چاپ درون دستگاه چاپگر یا پرینتر صورت می گیرد. این قطعه پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. هزینه ی بالای خرید کارتریج جدید برای چاپگرها آن ها را ترغیب به شارژ مجدد به جای خرید کارتریج اصلی و اورجینال می کند. به دلیل آنکه این کار چندان برای پرینتر خالی از مشکل نیست بسیاری از کاربران به دنبال راه حل و روش هایی هستند که مشکلات احتمالی شارژ کارتریج را به حداقل برسانند. البته که شارژ دوباره ی کارتریج نیز دشوار بوده و عدم تجربه و مهارت در این کار آثار جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. سوالات گوناگونی نیز در این زمینه مطرح می شود.

سوالاتی همچون: زمان مناسب تعویض یا شارژ کارتریج، تعداد دفعات مناسب شارژ کارتریج، مضرات شارژ کارتریج برای سیستم تنفسی و دستگاه پرینتر.

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

بررسی مهمترین معایب شارژ کارتریج:

بسیاری از فروشندگان کارتریج بر این باورند که کارتریج های اورجینال شرکت اچ پی و کانن از کیفیت بسیار بالایی برخودار هستند و پس از شارژ دوباره دیگر آن کیفیت اصلی ندارند و این موضوع به دلیل تفاوت فرمولاسیون رنگ اصلی با با رنگ های داخل بازار است. در واقع جوهر مورداستفاده برای شارژ مجدد کارتریج، توسط تامین کنندگان شخص ثالث انجام می گیرد که درجه پایین تری نسبت به برند اصلی دارد.

این می تواند کیفیت چاپ را تحت تأثیر قرار دهد ، به خصوص اگر در حال چاپ عکس با وضوح بالا یا اسناد تجاری مهم هستید. در بعضی موارد ،کارتریجی که برای چاپ مجدد استفاده می شود نیز ممکن است قابل اعتماد نبوده و تقلبی باشد نباشد. این جوهرها همچنین ممکن است با گذشت زمان سریعتر خشک شوند. از دیگر معایب شارژ کارتریج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاپ با کیفیت کم
  • خرابی جوهر افشان هد دستگاه
  • کاهش تعداد برگه های چاپی
  • نشست یا ریزش تونر به دلیل ایجاد ترک روی درزگیر های کارتریج
  • اصطحلاک سریع قطعات به دلیل ریزش تونر
  • بروز مشکلات تنفسی به دلیل ریزش تونر و معلق شدن مواد سمی همچون وزون، سلنیوم سولفید کادمیوم، مونواکسید کربن و اکسید نیتروژن در هوا
  • ایجاد اختلال در دستگاه و مشاهده ی آلارم اتمام جوهر پس از شارژ مجدد کارتریج

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

آیا شارژ کارتریج پرینتر جوهری مقرون به صرفه است؟

قبل از آنکه به شارژ کارتریج چاپگر بپردازید بهتر است این سوال را از خود بپرسید که آیا شارژ کارتریج در مقابل آسیبی که به دستگاه  وارد می کند مقرون به صرفه است؟
در پرینترهای جوهری هر کارتریج چیزی حدد 150 برگه را چاپ می کند. هزینه ای که شما بابت شارژ کارتریج صرف می کنید بین یک سوم تا یک چهارم قیمت یک کارتریج اصلی می باشد. از این رو نمی توان گفت که شارژ مجدد کارتریج نسبت به خرید کارتریج در مقابل آسیبی بلند مدتی که به دستگاه وارد می کند چندان مقرون به صرفه باشد.

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

چه مدت می توان از یک کارتریج استفاده کرد؟

برخی افراد با اینکه کمتر از چاپگر خود استفاده می کنند همواره از کیفیت چاپ پرینتر خود شکایت دارند. در جواب این افراد باید اشاره کرد جوهرهای کارتریج اگر ماهانه هشت مرتبه استفاده نشوند خشک می شوند و پس از گذشت چند ماه از نصب کارتریج شاهد کیفیت پایین چاپ خواهیم بود.

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

تفاوت شارژ کارتریج چاپگر لیزری با چاپگر جوهر افشان

یکی از ویژگی های پرینترهای لیزری این است که میتوانند تا 2000 صفحه را چاپ کنند و کیفیت این صفحات نیز به دلیل متنی بودن چندان اهمیت ندارد. از این رو شارژ کارتریج این دستگاه ها صرفه ی بیشتر دارد. اما شارژ چاپگرهای جوهر افشان معایبی را به دنبال دارد که پس از فهمیدن آن ممکن است که از این کار خودداری کنید.
یک کارتریج را چند مرتبه می توان شارژ نمود؟
بسته به برند و مارک کارتریج ها، یک کارتریج را می توان دو تا سه بار شارژ نمود. شارژ مجدد سبب آسیب به هد کارتریج شده و در نهایت افت بسیار زیاد چاپ را موجب می شود. لازم به ذکر است چنانچه بدنه یا کاست کارتریج به صورت ظاهری دچار مشکل شده باشد دیگر قابلیت شارژ مجدد را نخواهد داشت.

حداکثر شارژ کارتریج اچ پی سه مرتبه و شارژ کارتریج سایر برندها دو مرتبه می باشد. 

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

نشانه های تمام شدن جوهر کارتریج چیست؟

بهترین زمان جهت شارژ کارتریج زمانی است که جوهر آن تمام شده است. دستگاه های مدرن تر پیغام اتمام جوهر را به نمایش می گذارند. از دیگر نشانه ها می توان به پایین آمدن میزان جوهر کارتریج و عدم یکنواختی در تصویر برگه های چاپ شده اشاره کرد.

 

بررسی معایب و مزایای شارژ کردن کارتریج پرینتر

بررسی عوارض پودر تونر کارتریج

به دلیل وجود مواد سمی ذکر شده در جوهر و پودر تونر کارتریج، بهتر است حدالامکان از این مواد دوری کنید و شارژ کارتریج را در منزل و محل کار انجام ندهید. در صورت نفوذ به سیستم تنفسی تحرکاتی مانند آسم یا برانشیت را با خود به همراه خواهد داشت.