رزولوشن مناسب پرینتر های لیزری

 در زمان خرید پرینتر ها باید به مشخصات زیادی دقت داشته باشید که یکی از آن مشخصه ها رزولوشن چاپ می باشد. در ادامه به رزولوشن مناسب در پرینتر های لیزری می پردازیم.


 
معنای رزولوشن در پرینتر ها

در پرینتر ها رزولوشن به معنی تعداد نقطه در هر اینچ می باشد. رزولوشن تاثیر زیادی در کیفیت چاپ دارد. رزولوشن چاپ در هر پرینتر به صورت اختصاصی بوده که تصاویر و صفحات بر اساس آن چاپ می شود. هر چقدر رزولوشن چاپ در پرینتر ها بالا تر باشد، کیفیت چاپ نیز بهتر خواهد بود. البته استفاده از برگه های مناسب و با کیفیت هم در این بین بسیار مهم می باشد. اگر پرینتر شما دارای رزولوشن بالایی باشد و شما از کاغذ مناسبی استفاده نکنید، کیفیت چاپ در حد انتظارتان نخواهد بود. رزولوشن 600 dpi در پرینتر ها پایین است. شما برای چاپ تصاویر با کیفیت نیاز به یک پرینتر با رزولوشن 1200 dpi و کاغذ های مناسب خواهید داشت.
در پرینتر لیزری با رزولوشن 600 * 600 dpi، 600 پیکسل در هر اینچ مربع وجود دارد در جهت های افقی و عمودی محاسبه می شود. دقت در این پرینتر ها خوب است، اما در پرینتر های جوهری، رزولوشن چاپ 1200 * 1200 مناسب است.


 
تنظیمات رنگ در پرینتر های سامسونگ

بسته به برند و نوع پرینتر ها، تنظیمات رنگ در آن ها نیز متفاوت می باشد. شما می توانید تمام تنظیمات هر نوع پرینتری را از طریق کامپیوتر انجام دهید. برای انجام تنظیمات رنگ در پرینتر های سامسونگ قبل هر کاری، ابتدا دفترچه راهنمای آن را نگاه کنید. بدین ترتیب مشکلی برای دستگاه پرینتر ایجاد نخواهد شد. بعضی مواقع دستکاری اشتباه در تنظیمات، باعث می شود که به تعمیرکار نیاز پیدا کنید.
برای تنظیمات کیفیت ابتدا control panel را باز کرده و گزینه devices and printers را باز کنید. سپس روی چاپگر مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه printer preferences را انتخاب کنید. شما می توانید با تغییر وضعیت low به high، کیفیت چاپ را بالا ببرید. همچنین شما می توانید با نصب درایور سامسونگ روی کامپیوتر، تنظیمات مربوط به رنگ را انجام دهید. برای انجام این کار ابتدا نرم افزار سامسونگ را باز کرده و از تب print گزینه options و یا advanced را انتخاب کنید. شما می توانید در این قسمت بالا ترین کیفیت را برای چاپگر خود تنظیم کنید. بهتر است درایور پرینتر خود را همیشه به روز کنید تا تنظیمات مربوط به چاپ به راحتی انجام شود.


بالا بردن کیفیت چاپ

شما می توانید در زمان چاپ سند، متن و یا عکس، کیفیت را تغییر داده و در بالا ترین حالت ممکن بگذارید. برای این کار باید طبق روش های گفته شده عمل کنید. برای تنظیم کیفیت چاپ از طریق نرم افزار پرینتر، ابتدا باید دفترچه پرینترتان را مطالعه کنید. اگر در زمان خرید از کیفیت چاپ عکس پرینتر لیزری اطمینان ندارید بهتر است در مورد پرینتر های جوهرافشان هم اطلاعاتی را کسب کرده و این دو را مقایسه کنید. به این ترتیب می توانید پرینتر مناسبی را برای چاپ عکس تهیه کنید. مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه، درست ترین راه استفاده و انجام تنظیمات را به شما نشان می دهد.


 
افزایش رنگ چاپ در پرینتر HP

افزایش رنگ چاپ در واقع به معنای استفاده بیشتر از جوهر و تونر است. افزایش رنگ چاپ معمولا برای پرینت عکس ها استفاده می شود و برای اسناد و متون نیازی به جوهر بیشتر نیست. برای مثال: نمودار ها و عکس ها باید از کیفیت زیادی برخوردار باشند. برای انجام این کار ابتدا روی سند و یا تصویر مورد نظر از مسیر file، گزینه print را انتخاب کرده و پس از آن روی گزینه printer properties کلیک کنید. با توجه به مدل دستگاه، از تب print/quality و یا finishing، گزینه economode را انتخاب کنید. پرینتر شما در این حالت از حداقل میزان جوهر و یا تونر استفاده خواهد کرد. اگر کیفیتی بالایی برای چاپ در نظر دارید، باید تیک این گزینه را بردارید.
برای صرفه جویی در هزینه ها، با این روش می توانید میزان مصرف جوهر در را کاهش دهید.


تنظیمات لازم برای چاپ تصاویر

اگر می خواهید عکسی را با کیفیت بالا چاپ کنید، این کار تنها با دستکاری تنظیمات پرینتر امکان پذیر نمی باشد. یکی از مهم ترین نکات برای چاپ با کیفیت بالا، استفاده از کارتریج با کیفیت است. دو نوع کارتریج اصل و طرح در بازار ها موجود می باشد. در زمان تهیه کارتریج دقت زیادی داشته باشید، زیرا افرادی سودجو وجود دارند که کارتریج های بی کیفیت را با بالا ترین قیمت ها در اختیار مشتری قرار می دهند.  با کارتریج های طرحی موجود در بازار، تا حد زیادی انتظار شما را در چاپ بر آورده می کند، زیرا این کارتریج ها 90 درصد کیفیت نوع اصل را دارند.
 

جمع آوری اطلاعات در مورد پرینتر های لیزری

همانطور که گفته شد، انتخاب نوع کاغذ برای چاپ عکسی با کیفیت، تاثیر بسیار زیادی دارد. به این صورت که حتی اگر از کارتریج با کیفیت و پرینتری با بالاترین رزولوشن استفاده کنید، اما کاغذ ها مناسب نباشد، کیفیت عکس مطلوب نخواهد بود. تنظیمات چاپ عکس با اسناد و متون در پرینتر تفاوت زیادی ندارد. برای چاپ عکسی با کیفیت، بهتر است به مراحل مختلفی که در مقاله اشاره شد، توجه کنید. انتخاب سرعت مناسب برای چاپ عکس از دیگر نکات مهم تاثیر گذار در کیفیت آن می باشد. سرعت پایین و یا سرعت بالا می تواند نتیجه چاپ را کاملا تغییر دهد. سرعت پایین چاپ معمولا باعث پخش و یا ترکیب شدن رنگ ها با یکدیگر می باشد و محو و یا نا معلوم شدن عکس ها نشانه سرعت بالای چاپ است. شما می توانید با تست و تغییر سرعت چاپ، به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

 

تاثیر نوع کاغذ بر روی چاپ

انتخاب کاغذ مناسب می تواند روی کیفیت و نتیجه چاپ تاثیر زیادی داشته باشد. اگر شما دارای اطلاعات کافی در زمینه تعمیر یا انجام تنظیمات تخصصی پرینتر دارید، می توانید تنظیمات و مشکلات مربوط به چاپ را حل کنید. در غیر این صورت بهتر است دستگاه پرینتر را برای بررسی و انجام تنظیمات، به تعمیرکار نشان دهید.
 
 

خرید کارتریج لیزری

جی اند بی کارتریج ایرانی با برندهای مختلف از قبیل HP، Canon، Brother و Samsung را ارائه می دهد. جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

خرید پرینتر لیزری

چاپگر ایرانی جی اند بی اولین پرینتر با پشتیبانی برند ایرانی در دو نوع تک کاره و سه کاره است. جهت مشاهده پرینترها کلیک کنید.