پرینتر جوهر افشان را چگونه تمیز کنیم؟

درست مانند اکثر سخت افزارهای الکترونیکی که در اختیار دارید، پرینتر های جوهر افشان نیز به نگهداری منظم نیاز دارند تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته  و در حالتی ایده آل کار کنند. با تمیز کردن پرینتر خود در فواصل زمانی مشخص  نه تنها کیفیت چاپ افزایش   پیدا می کند، بلکه طول عمر دستگاه نیز زیاد میشود.
ما توصیه می کنیم که پرینتر خود را حداقل یک بار در سال تمیز کنید. به همین دلیل در ادامه در مورد چگونگی تمیز کردن یک پرینتر جوهر افشان توضیح خواهیم داد.


وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن یک پرینتر جوهر افشان

با توجه به اینکه پرینتر های جوهر افشان در طول فرآیند چاپ از جوهر مبتنی بر مایع استفاده می کنند، لازم است این پرینتر ها را تمیز کرده و از کثیف شدن لباس و محیط جلوگیری کنید.
رول آشپزخانه/حوله کاغذی: استفاده از حوله کاغذی یکبار مصرف و با دوام یا رول آشپزخانه برای رفع  کثیفی ها و جوهر های اضافی ریخته شده از کارتریج مناسب است.
شیشه پاک کن قوی: با استفاده از یک شیشه پاک کن قوی لکه های جوهر که روی دستگاه خشک شده‌اند را تمیز کنید تا لکه‌ای روی آن باقی نماند .


روغن پرینتر: روغن پرینتر جزء اساسی ترین ملزومات  در نگهداری پرینتر بوده و بعد از تمیز کردن آن، باید اجزای داخلی پرینتر را روغن کاری کرد.


دستکش های لاتکس/یکبارمصرف:جوهر پرینتر به سختی از روی پوست پاک می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، از دستکش های لاتکس یا دستکش های فریزری یکبارمصرف استفاده کنید.


در 6 گام ساده سرویس کار پرینتر خود باشید:

هنگامی که همه ابزار و تجهیزات فوق را آماده کردید، حالا زمان آن رسیده که تمیزکاری را شروع کنید. در این مرحله باید با احتیاط عمل کرده و اگر فکر می کنید اجزای داخلی پرینتر آسیب دیده اند، حتما با یک متخصص نگهداری پرینتر تماس بگیرید.


گام اول : کارتریج های جوهر را بردارید  سپس پرینتر را خاموش کنید.
برای برداشتن کارتریج های جوهرباید بدانید معمولا محفظه جای  کارتریج  در مرکز پرینتر قرار دارد. در اکثر پرینتر ها اگر درب جلوی  دستگاه را باز کنید، محفظه اغلب به صورت خودکار جابه جا شده و برای شما این امکان را فراهم می کند تا کارتریج را خارج کنید. پس از انجام این کار، پرینتر را خاموش کنید.
گام دوم : تمیز کردن کارتریج ها
وقتی کارتریج ها را خارج کردید، متوجه می شوید که جوهر اضافی در اطراف هد پرینتر آنها را کثیف کرده است. برای برطرف کردن این مسئله، یک حوله بردارید، آن را با شیشه پاک کن اسپری کرده و کارتریج را به آرامی پاک کنید.
گام سوم : تمیز کردن نوار انکودر
نوارانکویکس از مهمترین قطعات پرینتر جوهر افشان بوده و برای اطمینان از کارایی ایده آل، باید به صورت منظم تمیز شود. با استفاده از یک حوله کاغذی آغشته با شیشه پاک کن، به آرامی هر جوهر یا مواد زائد را از روی نوار پاک کنید. حتماً این کار را به آرامی انجام دهید زیرا این نواراز جنس طلق پلاستیکی و بسیار شکننده هستند و در صورت بروز هرگونه آسیب، هزینه زیادی برای تعمیر و یا جایگزینی آن ها باید بپردازید.
گام چهارم : تمیز کردن محفظه کارتریج (Cartridge Housing)   
با توجه به اینکه جوهر در محفظه کارتریج نگهداری می شود ، مشخصا باید این قسمت را تمیز کنید. با استفاده از یک حوله کاغذی، محفظه کارتریج را با شیشه پاک کن تمیز کنید تا جوهر و آلودگی ها پاک شوند.
گام پنجم: روغن کاری مشفت یا میله محفظه
شفت یا میله به کارتریج ها ، که در محفظه قرار دارند اجازه می دهد تا در صفحه به چپ و راست به نرمی وبدون لرزش حرکت کنند و جوهر را در صورت نیاز روی صفحه پخش  کنند. برای اطمینان از عملکرد کامل این قسمت، باید مطمئن شوید که میله به طور مرتب روغن کاری شود. برای این کار قبل از حرکت دادن کارتریج، چند قطره روغن را بر روی نوار میله ریخته و آن را روغن کاری کنید
گام ششم : جایگذاری مجدد کارتریج ها
هنگامی که از پاک شدن تمام گرد و خاک و آلودگی ها از روی پرینتر مطمئن شدید ، آن را مجدد به برق متصل کرده و کارتریج ها را دوباره وارد دستگاه کنید