تفاوت کارتریج جوهری و تونر چیست؟

تفاوت کارتریج جوهری و تونر چیست؟

یکی از دستگاه های متداولی که امروزه در هر سازمان و اداره ای پرکاربرد است، دستگاه چاپ یا پرینتر می باشد. پرینتر  ها بسته به کارکردی که دارند در انواع مختلف تولید و روانه ی بازار می شود. خرید پرینتر نیز مثل تمامی دستگاه ها نیاز به تحقیق و کسب اطلاعات لازمه دارد. آشنایی با قطعات و مواد مصرفی مهمی همچون کارتریج پرینتر، تونر و جوهرمی تواند شما را در امر خرید و همچنین استفاده ی بهینه و اصولی از این دستگاه یاری نماید. بدون شک توجه نکردن به نیاز خود و همچنین نوع دستگاه برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود.

برای دانستن تفاوت کارتریج تونری و کارتریج جوهر افشان ابتدا به تعریفی درباره ی این دو می پردازیم.


کارتریج پرینتر چیست؟

کارتریج به محلی گفته می شود که در آن چیزی نگهداری یا ذخیره شده باشد. در پرینتر ها نیز ماده ای در کارتریج نگهداری می شود که سبب ایجاد تصاویر و نوشته ها روی کاغذ می گردد. کارتریج ها در دو نوع جوهری و تونر (پودر) در بازار موجود می باشند. از کارتریج جوهری در پرینتر های جوهر افشان و از کاتریج تونری در پرینترهای لیزری استفاده می شود. 
حال که مختصری با این کلمات رایج در پرینتر ها آشنا شدید در ادامه به تفاوت های اصلی بین کارتریج های پرینتر و همچنین تفاوت های بین تونر و جوهر پرینتر می پردازیم.

کارتریج های جوهری چیست و چگونه کار می کند؟

چنانچه از رنگ مایع در کارتریج استفاده شود به آن (جوهری یا جوهرافشان) می گویند. هر کارتریج دارای قسمتی به نام هد کارتریج می باشد که از منافذ ریزی تشکیل شده است. این جوهر پس ازعبور از این منافذ به کاغذ منتقل می شود.  
اکثر چاپگرهای جوهر افشان، مانند نمونه های ساخته شده توسط کانن، اچ پی و لکس مارک ( به جزشرکت اپسون) از المان های حرارتی در کارتریج خود استفاده کرده اند. به این صورت که در داخل هر مخزن جوهر، یک عنصر گرمایشی یا یک صفحه ی فلزی و مقاومت ریز وجود دارد. در پاسخ به سیگنال داده شده توسط چاپگر، جوهر گرم شده و در نتیجه یک قطره ازجوهر از نازل جریان یافته و پس از عبود از هد کارتریج سبب چاپ تصویر روی کاغذ می شود. این روند کسری از ثانیه رخ می دهد.   

تفاوت پرینتر اپسون با سایر پرینترها:

همه ی چاپگرهای اپسون به جای المان گرمایشی از کریستال های پیزوالکتریک استفاده می کنند. پس از برقراری جریان، شکل و اندازه ی کریستال ها تغییر کرده و فشار در کانال جوهر افزایش می یابد و بنابراین قطره ای از مخزن جوهر خارج می گردد. هر دو طرف ادعا می کنند که  نمونه ی طراحی شده توسط آن ها  منجر به کاهش هزینه برای مصرف کننده می شود.
اخیرا شرکت اپسون طیف وسیعی از چاپگرها را معرفی کرده است که از مخازن جوهر قابل شارژ در آن استفاده شده است که  این امر باعث کاهش عمده هزینه چاپ می شود.

تفاوت جوهر افشان های رنگی و سیاه:

جوهر افشان های رنگی از مدل CMYK استفاده می کنند: آبی، قرمز، زرد و سیاه از رنگ های اصلی پرینترهای جوهرافشان می باشند. دو شکل مجزا از رنگ سیاه وجود دارد. یکی که به راحتی با سایر رنگ ها در پرینترهای گرافیکی میکس می شوند و دیگری تقریبا ضد آب برای پرینت متون و تصاویر سیاه و سفید.
 برخی از پرینتر های مدرن برای هر رنگ،  کارتریج مجزایی دارند و برخی دیگر از دو کارتریج ( cmyk و رنگ مشکی) تشکیل شده اند. در این پرینتر های نوع اول در صورت تمام شدن یکی از رنگ ها، نیاز به تعویض تمامی رنگ های کارتریج نخواهد بود.
در پرینترهای حرفه ای تر از شش کارتریج رنگی برای چاپ تصاویر طبیعی تر و با کیفیت بالا استفاده می شود.

کارتریج تونر( پودری) چیست و چگونه کار می کند؟

در  کارتریج های تونری به جای جوهر از پودرهای رنگی استفاده می شود. کاربرد این کاتریج ها در پرینترهای لیزری می باشد.
پرینترهای لیزری به طورمعمول شامل دو بخش مصرفی هستند: خود کارتریج تونر (توانایی چاپ  2000 صفحه) و قطعه ی  درام (توانایی چاپ 40000 صفحه). برخی از کارتریج های تونری واحد درام را در کارتریج طراحی می کنند ، و درام و کارتریج به طور همزمان تعویض می شوند. قیمت این کارتریج ها بالاتر از یک کارتریج مخصوص تونر است ، اما با خرید کاتریج دارای درام نیازی به تعویض درام به صورت جداگانه نخواهید داشت. کارتریج های تونر عملکردی مشابه کارتریج های جوهر دارند که توسط پرینترهای جوهر افشان استفاده می شود. 

 

    
نحوه ی کار پرینتر لیزری بدین شکل است که کارتریج تونر باردار را بر روی درام پخش می کند. و همچنین کاغذ نیز به هنگام عبور از دستگاه باردار می گردد و پس از رسیدن به درام تونر روی کاغذ تصویر مورد نظر را ایجاد می کند. در انتها نیز حرارت سبب ذوب تونر می گردد.