تفاوت کارتریج جوهری و تونر چیست؟

تفاوت کارتریج جوهری و تونر چیست؟

در یک تعریف ساده، هردوی این موارد، مواد مصرفی پرینتر هستند. هر چه شما بیشتر با پرینتر خود چاپ کنید میزان بیشتری از این مواد مصرف می شود. 

حال با توجه به اینکه هر یک از این دو مورد مربوط به یک مدل پرینتر هستند، هر دوی آن ها را برای شما شرح میدهیم. در اولین مرحله شما بایستی نوع پرینتر خود را در نظر بگیرید. اگر این پرینتر جوهر افشان است نیاز به کارتریج جوهری و اگر پرینتر شما لیزری است باید تونر(کارتریج تونر) تهیه کنید.

برای اطلاعات بیشتر خود بهتر است تفاوت کارتریج تونری و کارتریج جوهر افشان را بدانید.

کارتریج پرینتر چیست؟

کارتریج ها شامل همه گروه های پرینتر هستند. هم جوهر افشان و هم لیزری. به این معنی که جزو مواد مصرفی پرینتر هستند. اگر میخواهید بیشتر درباره کارتریج ها بدانید مطلب کارتریج چیست؟ را بخوانید.

کارتریج های جوهری چیست و چگونه کار می کند؟

چنانچه از رنگ مایع در کارتریج استفاده شود به آن (جوهری یا جوهرافشان) می گویند. هر کارتریج دارای قسمتی به نام هد کارتریج می باشد که از منافذ ریزی تشکیل شده است. این جوهر پس ازعبور از این منافذ به کاغذ منتقل می شود.  

اکثر چاپگرهای جوهر افشان، مانند نمونه های ساخته شده توسط کانن، اچ پی و لکس مارک (به جز شرکت اپسون) از المان های حرارتی در کارتریج خود استفاده کرده اند.

به این صورت که در داخل هر مخزن جوهر، یک عنصر گرمایشی یا یک صفحه ی فلزی و مقاومت ریز وجود دارد. در پاسخ به سیگنال داده شده توسط چاپگر، جوهر گرم شده و در نتیجه یک قطره ازجوهر از نازل جریان یافته و پس از عبور از هد کارتریج سبب چاپ تصویر روی کاغذ می شود. این روند کسری از ثانیه رخ می دهد.

 

کارتریج جوهرافشان

 

کارتریج تونر( پودری) چیست و چگونه کار می کند؟

در  کارتریج های تونری به جای جوهر از پودرهای رنگی استفاده می شود. کاربرد این کاتریج ها در پرینترهای لیزری می باشد.
پرینترهای لیزری به طورمعمول شامل دو بخش مصرفی هستند: خود کارتریج تونر (توانایی چاپ  2000 صفحه) و قطعه ی درام (توانایی چاپ 40000 صفحه). برخی از کارتریج های تونری واحد درام را در کارتریج طراحی می کنند ، و درام و کارتریج به طور همزمان تعویض می شوند. قیمت این کارتریج ها بالاتر از یک کارتریج مخصوص تونر است ، اما با خرید کاتریج دارای درام نیازی به تعویض درام به صورت جداگانه نخواهید داشت. کارتریج های تونر عملکردی مشابه کارتریج های جوهر دارند که توسط پرینترهای جوهر افشان استفاده می شود. 

 

تونر کارتریج


و اما در آخر بهتر است مطالعه کنید:

تفاوت پرینتر اپسون با سایر پرینترها:

همه ی چاپگرهای اپسون به جای المان گرمایشی از کریستال های پیزوالکتریک استفاده می کنند. پس از برقراری جریان، شکل و اندازه ی کریستال ها تغییر کرده و فشار در کانال جوهر افزایش می یابد و بنابراین قطره ای از مخزن جوهر خارج می گردد. هر دو طرف ادعا می کنند که  نمونه ی طراحی شده توسط آن ها  منجر به کاهش هزینه برای مصرف کننده می شود.
اخیرا شرکت اپسون طیف وسیعی از چاپگرها را معرفی کرده است که از مخازن جوهر قابل شارژ در آن استفاده شده است که  این امر باعث کاهش عمده هزینه چاپ می شود.

تفاوت جوهر افشان های رنگی و سیاه:

جوهر افشان های رنگی از مدل CMYK استفاده می کنند: آبی، قرمز، زرد و سیاه از رنگ های اصلی پرینترهای جوهرافشان می باشند. دو شکل مجزا از رنگ سیاه وجود دارد. یکی که به راحتی با سایر رنگ ها در پرینترهای گرافیکی میکس می شوند و دیگری تقریبا ضد آب برای پرینت متون و تصاویر سیاه و سفید.
برخی از پرینتر های مدرن برای هر رنگ،  کارتریج مجزایی دارند و برخی دیگر از دو کارتریج ( cmyk و رنگ مشکی) تشکیل شده اند. در این پرینتر های نوع اول در صورت تمام شدن یکی از رنگ ها، نیاز به تعویض تمامی رنگ های کارتریج نخواهد بود.
در پرینترهای حرفه ای تر از شش کارتریج رنگی برای چاپ تصاویر طبیعی تر و با کیفیت بالا استفاده می شود.

 

    
جی اند بی یک از برندهای کارتریج ایرانی است. در صورت نیاز می توانید از لیست کارتریج G&B مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا با ما تماس بگیرید.

خرید کارتریج لیزری

جی اند بی کارتریج ایرانی با برندهای مختلف از قبیل HP، Canon، Brother و Samsung را ارائه می دهد. جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

خرید پرینتر لیزری

چاپگر ایرانی جی اند بی اولین پرینتر با پشتیبانی برند ایرانی در دو نوع تک کاره و سه کاره است. جهت مشاهده پرینترها کلیک کنید.