انواع کاغذ پرینتر

کاغذ پرینتر چیست و چه تفاوتی با سایر کاغذها دارد؟ کاغذهای که جذب بهتری از جوهر را دارند را کاغذ مخصوص پرینتر می گویند. اغلب کاغذهای که روند چاپ بر روی آن دنبال می شود از خمیر شیمیایی با کیفیتی بهره گرفته اند. کیفیت چاپ کاغذ با عمر دستگاه شما در رابطه مستقیم است از همین رو توصیه می کنیم با حذف کاغذهای بی کیفیت مانع آسیب دیدگی آن شوید. خرابی درام، غلتک ها و کارتریج ها به سادگی با یک کاغذ بی کیفیت صورت می گیرد و هزینه زیادی را به شما تحمیل می کند.

انتخاب کاغذ پرینتر

 


در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا کاغذهای مخصوص برای دستگاه پرینتر را به شما عزیزان معرفی کنیم و پیرامون هر یک به صورت مختصر مطالبی را با شما در میان بگذاریم. برای آشنایی بیشتر و رسیدن به یک خرید ایده ال تر به شما عزیزان توصیه می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید.


کاغذ پرینتر سابلیمیشن

کاغذ پرینتر سابلیمیشن یک کاغذ حمل کننده جوهر است. این کاغذ با کاغذهای عادی روتین در بازار بسیار تفاوت دارد. شکل ساختاری آن از سه لایه اصلی تشکیل شده است. یک لایه که کوتیگ روی کاغذ نام دارد برای جذب جوهر است. لایه دوم بیس اصلی کاغذ را تشکیل می دهد و در نهایت لایه سوم قرار دارد که پشت کاغذ است و برای مقاومت حرارتی است. این کاغذ از ضخامت بسیار خوبی برخوردار است و سرعت انتقال آن نیز بسیار بالا است. سرعت خشک شدن کاغذ پرینتر سابلیمیشن در حد قابل قبولی قرار دارد. در اثر حرارت نیز به راحتی چین و چروک روی کار نمی افتد. همچنین رطوبت نیز سبب تغییر رنگ روی این کاغذ نمی شود. در نهایت می توانیم بگویم در هر شرایط دمایی خاصیت چاپ کاغذ حفظ می شود و همیشه صاف و بدون چین و چروک است.

 ویژگی های کاغذ پرینتر سابلیمیشن

لایه اول: لایه اول یا همان لایه رویی مانع از پخش جوهر در بخش های زیرین کاغذ می شود و آب جوهر را به نوعی می گیرد. این لایه سبب خشک شدن زودتر کاغذ بعد از روند چاپ می شود.
لایه دوم: لایه میانی یا بیس اصلی کاغذ ترکیبی است از خمیر چوب سخت و نرم که در برابر حرارت، رطوبت و پارگی مقاومت لازم برای کاغذ را فراهم می کند.
لایه سوم: نسوز بودن لایه سوم از مؤلفه های اصلی لایه زیرین کار است. از سوی دیگر حرارت و رطوبت حاصل برای چاپ سبب لول شدن کاغذ به دلیل ساختار ویژه لایه زیرین نمی شود.

 

 

کاغذ پرینتر کپی مکس

اگر بخواهیم یکی دیگر از بهترین کاغذهای مخصوص به پرینتر را نام ببریم می توانیم به کاغذ پرینتر کپی مکس اشاره داشته باشیم. این کاغذ به دلیل عدم فشار به دستگاه پرینتر بسیار با استقبال روبرو شده است. از سوی دیگر در فرآیند چاپ به هیچ عنوان پاره نمی شود و مقاومت و کیفیت اولیه خود را همچنان حفظ می کند. کاغذ پرینتر کپی مکس محصولی است که از کشور برزیل، اندونزی، پرتغال و چین به داخل کشور وارد می شود و در داخل کشور برش خورده و بسته بندی می شود. مدل A4 کاغذ پرینتر کپی مکس از پر مصرف ترین کاغذهای است که نظر مشتریان را به خود جلب کرده است. برای چاپ انواع کتاب، مجله و سررسید استفاده از این محصول کاربرد دارد. برای پرینترهای جوهر افشان و لیزری این نوع کاغذ کاربرد بیشتری دارد.

 


 ویژگی های کاغذ پرینتر کپی مکس

 • کاغذ پرینتر کپی مکس در گرماژهای 75 تا 80 گرمی راهی بازار و برش داده می شود.
 • یکی از پر مصرف ترین کاغذهای وارداتی در ایران به شمار می آید.
 • به دلیل مرغوبیت بسیار بالای کاغذ برای چاپ کتاب بسیار از آن استفاده می شود.
 • برای پرینترهای لیزری در حجم بالا بسیار ایده ال است.
 • کنتراس رنگی تصاویر با وضوح و کیفیت بسیار بالایی روی این کاغذ چاپ می شود.
 • به دلیل رنگ سفید بسیار فوق العاده ای که دارد برای چاپ متون ایده ال است.
 • چاپ دو طرفه روی این کاغذ نیز فراهم است.


کاغذ پرینتر دبل آ

یکی از مهم ترین متریال کاغذ چاپ فیبر است و کاغذ پرینتر دبل آ به دلیل محتوای بالای فیبر کیفیت چاپ بسیار ایده الی را فراهم می کند. سطح این کاغذ بسیار صاف است و همین امر انتقال تونر را با کیفیت و شفافیت بسیار خوبی فراهم می کند. اگر می خواهید برای دستگاه های با سرعت بالا یک کاغذ مناسب داشته باشید پیشنهاد ما کاغذ پرینتر دبل آ است. رنگ سفید 148-151 CIE، سفید A است که کنتراست چاپی بالا و مقاومت در برابر محو شدن را فراهم می کند. به راحتی می‌توان به صورت دو طرفه روند چاپ را روی این کاغذ دنبال کرد. در نهایت می توانیم بگویم برای دوره نگهداری طولانی مدت اسناد محصول فوق توصیه می شود. عموماً برای بانک های خصوصی و بایگانی کردن اسناد از این کاغذ استفاده می شود.


 ویژگی های کاغذ پرینتر دبل آ

 • این محصول از درختان اوکالیپتوس کاشته شده در استرالیا و تایلند به عمل می آید.
 • چاپ بسیار دقیق و با کیفیتی را فراهم می کند.
 • به دلیل ساختار متمایزی که دارد شفافیت و درخشندگی بالایی را با کنتراس بالا به چاپ می رساند.
 • به بالا تر رفتن عمر دستگاه پرینتر کمک می کند.
 • خاصیت ضد حلقه شدن دارد و مانع از جمع شدن کاغذ در پرسه کپی می شود.
 • محتویات گرد و غبار روی کاغذ نسبت به سایر کاغذهای دیگر بسیار پایین است.

 

از چه کاغذهای برای چاپ نباید استفاده کرد؟

 • به شما توصیه می کنیم با کاغذهای پاره و تا شده خداحافظی کنید زیرا پرینتر شما را خراب می کنند.
 • کاغذهای که منگنه دار هستند کارتریج لیزری پرینتر شما را به سرعت فرسوده می کنند و درام آن را خراب می کنند.
 • کاغذهای که دارای کاربن هستند به فیوزینگ دستگاه شما آسیب وارد می کنند و در برخی مواقع سبب تکرار در چاپ می شوند.
 • اگر کاغذی دارای لاک غلط گیر است به پرینتر وارد نکنید زیرا فیوزینگ و درام را به طور همزمان خراب می کند.

 

از چه کاغذی برای چاپ باید استفاده کرد؟

 • کاغذ کرمو یک کاغذ گلاسه ضخیم است که برای چاپ نقشه کاربرد دارد.
 • کاغذهای که ضخامت بیشتری دارند و تقریباً براق تر هستند برای چاپ جلد مجلات مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کاغذ چاپ پوستر یک رو است و به صورت یک طرفه روند چاپ آن دنبال می شود.
 • کاغذهای که مصرف روتین دارند کپی مکس هستند که برای ادارات بسیار مقرون به صرفه به شمار می آیند.


 
کلام آخر پیرامون کاغذ پرینتر

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید کاغذ پرینتر با شکل ها و اسامی متفاوت در بازار یافت می شود. برخی به صورت وارداتی وارد کشور می شوند و روند برش و بسته بندی آن دنبال می شود و برخی به صورت آماده با سایزهای متمایز به کشور وارد می شوند. از هر کاغذ برای کار به خصوصی استفاده می شود. به عنوان مثال برخی از کاغذ پرینتر برای چاپ اسناد اداری که نیاز به ماندگاری بالا دارد کاربرد دارد و برخی برای چاپ کتاب از سوی دیگر برخی برای چاپ های روزانه به کار گرفته می شوند. رنگ سفید، شفافیت، کیفیت و مرغوبیت هر یک بسته به کاری که مورد استفاده قرار می گیرد متمایز است. امید است مطالب پیش رو در راستای معرفی کاغذ پرینتر مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و از این پس متمایز ترین انتخاب ها در پیش روی شما باشد.

خرید کارتریج لیزری

جی اند بی کارتریج ایرانی با برندهای مختلف از قبیل HP، Canon، Brother و Samsung را ارائه می دهد. جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

خرید پرینتر لیزری

چاپگر ایرانی جی اند بی اولین پرینتر با پشتیبانی برند ایرانی در دو نوع تک کاره و سه کاره است. جهت مشاهده پرینترها کلیک کنید.

پرسش و پاسخ

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.